نظر شما
Poll: توسعه شهرستان
عامل اصلی توسعه شهرستان
 

گفتگو با فرزند شهید سید رضا کامیاب به مناسبت سالگرد شهادتش

اندازه فونت: Decrease font Enlarge font

تمام این آقایانی که شهید شدند بلااستثنا از رجایی، بهشتی،‏هاشمی‏نژاد و کامیاب بگیرید تا تک‏تک آن پاسدارهایی که به وسیله ترور شهید شدند، در یک وجه مشترک بودند، آن وجه هم این بود که می‏گفتند مثلا این عنصر فریب خورده است و ما باید کمکش کنیم و از ورطه بیرون بکشیمش.

 همه صحبت‏های گفته شده درباره شهید کامیاب، زندگی‌نامه شهید، تحصیلات ایشان در حوزه علمیه، و اساتیدشان در گناباد و در ادامه تحصیلات وی در شهر مقدس مشهد، چگونگی روند مبارزاتی که شهید در آن به فعالیت می‏پرداخته است و همچنین هدایت و راهبری این مبارزه و افرادی که در شکل‏گیری فکری و جهت‏دهی آن موثر بوده‏اند و آشنایی با مقام معظم رهبری و حضور در درس و سیر مطالعاتی شهید است، را در برمی‏گیرد.

 

 

اما آنچه که شاید به عنوان یک سرفصل کمتر بدان پرداخته و توجه شده است، چرایی همه این‏هاست. پاسخ به این سئوال که چه عواملی اعم از محیطی تربیتی، دینی، سیاسی که باعث شد شهید کامیاب، شهید کامیاب شود و بهشتی بهشتی و مطهری مطهری و به طور اخص و ویژه چه عاملی درون‏ این فکر متعالی را می‏تواند به ما بنماید، بهانه‏ای شد تا به سراغ سیدحسین کامیاب فرزند حجت‏الاسلام سیدرضا کامیاب، نماینده مردم مشهد که در ۷/مرداد/۱۳۶۰ به دست منافقان کوردل به شهادت رسید، برویم.

 

وی می‏گوید: در مورد اهداف سیاسی باید بگویم دشمن الحق و الانصاف خوب شناخت و وقتی از دیدگاه آن‏ها نگاه می‏کنیم، می‏بینیم کسانی را این‏ها گلچین کردند، که شاخص بودند.

 

مثل شهید صیاد شیرازی، بعد که ایشان شهید شد تازه فهمیدیم که چه سوابقی داشتند.

 

هر شخصیتی برای خودش ابعاد مختلفی دارد. من، شما یا هر کس دیگر را بخواهیم تجزیه و تحلیل کنیم برای خودش دنیایی است، ولی بعضی افراد در هر جمعی که وارد می‏شوند همه را تحت تاثیر قرار می‏دهند. این مربوطه به امروز نیست و ممکن است در مورد خیلی‏ها مصداق پیدا کند.

 

سید حسین کامیاب اضافه می‏کند: مرحوم ابوی شاید هشتاد، نود درصد وقت‏شان را با جوان‏ها و تیپ دانشگاهی و تربیت‏معلم می‏گذراندند.

 

خیلی از دوستان و بچه محله‏ها بودند و رفتند و شهید شدند، زندگی‏شان هم مشخص است که کی به دنیا آمدند و چه درسی خواندند و چه زمانی رفتند و به شهادت رسیدند، ولی بحث روی شهدای ترور خیلی حساس می‏شود.

 

شهدای ترور از این نظر که ماهیت سیاسی داشتند، با شهدای خط مقدم خیلی فرق می‏کنند. وقتی بحث سیاسی می‏گوییم خیلی مسائل در آن هست، خیلی قضاوت‏های عادلانه و غیرعادلانه در مورد اشخاصی که این صحبت‏ها را مطرح می‏کنند، هست و هم در مورد افرادی که این صحبت‏ها در موردشان مطرح می‏شود.

 

فرزند شهیدکامیاب ادامه می‏دهد: منافقین با مجموعه تبلیغات خودشان می‏خواهند کاری ‏کنند که جای ظالم و مظلوم را عوض کنند. به نظر من در خارج از مرزها روی تک‏تک این مسائل دارند کار می‏کنند، واقعا دشمن دارد برای این کارها، هزینه می‏کند، تا به نتیجه‏ای برسد و به عمل تروریستی خود مشروعیت بدهد.

 

وی تصریح می‏کند: متوجه این موضوع باید باشیم، چون این موضوع خیلی اهمیت دارد و ما راهی نداریم جز اینکه برگردیم به ریشه‏های‏مان، برگردیم به شخصیت شناسی‏مان، برگردیم به اینکه بفهمیم که شهید کامیاب چه کسی بود،‏ هاشمی‏نژاد چه کسی بود، آیا شهید کامیاب فردی غیرمنطقی بود؟!

 

 

 

تمام این آقایانی که شهید شدند بلااستثنا از رجایی، بهشتی،‏هاشمی‏نژاد و کامیاب بگیرید تا تک‏تک آن پاسدارهایی که به وسیله ترور شهید شدند، در یک وجه مشترک بودند، آن وجه هم این بود که می‏گفتند مثلا این عنصر فریب خورده است و ما باید کمکش کنیم و از ورطه بیرون بکشیمش.

 

سیدحسین کامیاب می‏گوید: قیام سیدالشهدا(ع) در صدر اسلام را می‏توان هر ساله یک حادثه غمبار و اسفناک تاریخی بیان کرد.

 

اما باید دید هدف حضرت سیدالشهدا(ع) در آن حرکت عظیم دینی که قسمت اعظمی از تاریخ شیعه را در تمام اعصار و دوران تحت‏الشعاع خود قرار داده، چه بوده است.

 

آیا همه ابعاد آن در بیان یک زندگی‌نامه و حادثه دینی و تاریخی روشن خواهد شد؟ به طور حتم پاسخ شما مثبت نخواهد بود. خوشبختانه به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و زمینه‏سازی هرچه بیشتر برای شناساندن معارف اهل بیت(ع) فعالیت‏های بسیاری صورت گرفته است.

 

وی می‏افزاید: حال با نگاهی به خیل عظیم شهدای این مرز و بوم، آن‏هایی که سررشته حرکت‏ها و پرچمداری سایر رهپویان را به عهده داشته‏اند، این سئوال در ذهن هر دلسوز و عاشق و علاقه‏مندی به وطن اسلامی ایران نقش می‏بندد که آیا عدم پرداختن به چنین مقوله‏ای- آن‏گونه که باید و شاید- از سوی متولیان امر فاقد اهمیت تشخیص داده شده است یا در درجه اهمیت پایین‏تری قرار دارد؟

 

در هر حال در برخی موارد، جهت‏گیری و دغدغه این امر را شاهدیم که اهل قلم و به نوعی عده‏ای از مسئولان فرهنگی سعی در پرداختن هرچه بیشتر به این مقوله را دارند و امیدواریم در آینده‏ای نه چندان دور شاهد دستاوردهایی باشیم که دارای غنای کافی در این حوزه باشد.

 

فرزند شهید کامیاب درباره پدرش نیز اظهار می‏دارد: عشق و محبت اهل بیت(ع) شناخت اندیشه‏های آن‏ها با مطالعات وسیع و عمیق، بحث و تبادل نظر با اهل فن و اساتید این رشته و در نهایت برداشت و کسب راه و روشی خاص، در نهایت وی را به فردی تبدیل کرد که از هر آنچه که انسان را برای یک عمر به خود مشغول می‏دارد، دور کرد و پدرم خود را وقف ترویج و تبیین اندیشه‏های والای دین مبین اسلام و تشیع کرد. این شناخت او را به قافله عظیم انقلاب به سکانداری امام خمینی کبیر(ره) متصل نمود و او به عنصری تاثیرگذار در ترویج افکار و اندیشه‏های حضرت امام خمینی(ره) در خراسان و سایر استان‏ها تبدیل شد.

 

سیدرضا کامیاب ادامه می‏دهد: پیگیری وقایع ایران و جهان و تحلیل مدام آن‏ها و انطباق آن با فرمایشات و موضع‏گیرهای حضرت امام(ره) به جهت عدم ایجاد انحراف احتمالی از هدف اصلی از جمله مسائلی بود که پدر پیگیری می‏کرد.

 

یاری و خدمتگزاری به دور از هرگونه ریا و خودنمایی برای افراد ضعیف و کم بضاعت و دستگیری از آن‏ها از صفات دیگر شهید بود.


     

 


image
email ایمیل به دوست
سنجش مطلب
0